Studium archeologie

2 příspěvky / 0 nové
Poslední
laskonka
Studium archeologie

Dobrý den,jsem studentkou gymnázia a uvažuji o oboru archeologie na JČU. Rozhoduji se mezi historií a archeologií. Co byste mi doporučili? Není studium až moc náročné? Osobně se více přikláním k archeologii, ta totiž objevuje a dává podklady pro historiky, aby se měli co učit :), na druhou stranu s historií můžu osáhnout více oborů a (kdyby byli nejhůř) učit.  Napište mi prosím svůj názor na věc. Chodí na archeologii mnoho lidí? Baví vás škola? Jaké jsou například předměty, a které jsou nejzajímavější? Jak je to se studiem jazyků na oboru? Já sama se zajímám především o středověk, raný novověk a regionální historii Strakonicka. Historii mám ráda z hlediska umění, politiky, lidových zvyklostí....ale ráda si počtu i odborné práce vašich kolegů, kteří už pracují. Je tento obor vůbec pro mě?O historii a dějepis se zajímám již od šesti let. Doufám, že mi pomůžete se rozhodnout :)  

Veronika Mikešová
Re: studium archeologie
Dobrý den, pokusím se zodpovědět co nejvíce Vašich otázek, ale vzhledem k tomu, že já sama vystudovala archeologii na FF UK, nemohu se příliš vyjadřovat ke studiu na JČU. Náročnost studia archeologie je subjektivní. Zahrnuje poměrně dost samostatného psaní a čtení odborné literatury, na druhou stranu pro tvůrčího humanitně zaměřeného jedince by studium neměl být problém. Součástí jsou také praxe v terénu, laboratořích, případně muzeích. Uplatnění je dnes poměrně široké, od soukromých organizací, provádějících záchranné výzkumy až po muzea. Doděláte-li si k tomu pedagogické minimum, je pak možnost i učit. Oproti historii je archeologie rozhodně praktičtější a přesahuje i do oborů přírodovědných. Uchazečů v posledních letech přibývá, informace o přijímacích zkouškách i celém studiu naleznete vždy na stránkách příslušné katedry (u JČU http://uar.ff.jcu.cz/, u FF UK http://uprav.ff.cuni.cz/). Co se týče jazyků, ty jsou při studiu archeologie nezbytné. Základem je angličtina a němčina, další budou jedině výhodou. Nevím, zda Vám mohu pomoci se rozhodnout, ale určitě si podejte přihlášku na oba obory, navštivte dny jejich otevřených dveří, projděte si materiály a informace na jejich webových stránkách. Pokud i přesto budete váhat, existuje také možnost nastoupit na oba obory :) Přeji pěkný den a hodně úspěchů!
Jakub Haman (neověřeno)
Megalitická kultura
Dobrý den, právě pracuji na soutěžní pokusné "diplomové práci" a jako téma jsem si vybral Menhiry ve středočeském kraji. Chtěl bych se zeptat, zda by mi někdo z místních odborníků mohl poradit nějakou vhodnou literaturu, dokument, webovou stránku, spis či jiný zdroj. Jsem student gymnázia a preferuji český a anglický jazyk. Za jakékoliv rady děkuji S pozdravem Jakub
Lucie Vélová
Menhiry
Dobrý den, osobně si myslím, že jste si téma nevybral zrovna nejšťastněji. U nás těch pravých menhirů moc není, jediný takový uznávaný je ten u Klobuk, zbytek prosazují spíš záhadologové než seriózní archeologové a historici. Pokud vás zajímají megalitické památky, tak by bylo asi lepší se zaměřit například na Francii, Němec ko či Británii. Nebo co třeba si vzít neolitické rondely? Jejich nálezy přibývají a literatury je tak již poměrně dost. Zdravím LV
Delfín
Megalitická kultura
Dobrý den, práci mám již rozplánovanou a na tomto tématu si trvám. Přesto děkuji za připomínku. Pokusím se najít něco v knihovně, i když jsem jednotlivých knížek probral opravdu mnoho. A mohu se ještě zeptat, zda-li nevíte o nějaké literatuře týkající se obecně megalitické kultury? Děkuji Jakub
Lucie Vélová
Literatura
V tom případě bych do začátku doporučila knihu Karla Sklenáře Tanec obrů (pokud neznáte), od které byste se mohl odpíchnout a pokusím se vám ještě po něčem podívat.
LennY
přijímací řízení na vysokých školách
Dobrý den, můj se je studovat archeologii na vysoké škole a letos budu dělat přijímačky, na základě předchozích testů jsem zjistit že test není složen jen s dějepisu, ale i archeologie. Co v dějepisy nenajdu, chci se zeptat zda někdo dělal přijímačky a jak se na ně připravoval?
Veronika Mikešová
Přijímací zkoušky
Dobrý den, je to tak, přijímací zkoušky na archeologii jsou komplexní a testují nejen středoškolské znalosti dějepisu, ale také studentův vlastní zájem o archeologii a schopnosti samostatného přemýšlení. Na některých univerzitách se můžete mimo jiné setkat také s jazykovým testem. Mnoho informací k přijímacím zkouškám na archeologii včetně doporučené literatury naleznete například na stránkách Ústavu pro archeologii FF UK v sekci Uchazeč (http://uprav.ff.cuni.cz/?q=node/65).
Kateřina Hošková (neověřeno)
Přihláška na archeologi
Dobrý večer, chci se hlásit na vysokou školu se zaměřením na archeologii nebo historii, ale nestuduji školu, která by byla podobně zaměřená. Studuji ekonomickou školu a chci se zeptat, zda bych se mohla na tento obor hlásit, i když nestuduji na příklad gymnásium, kde se učí latina a dějepis více do hloubky. Ani nemám zkušenosti s archeologickým výzkumem, o kterém se v ukázkových přijímacích testech zmiňují. Tudíž se chci zeptat, jestli bych se jako studentka ekonomické školy mohla nějak dostat k archeologickému výzkumu a pokud ne, zda bych se i přes to mohla hlásit na tento obor. Pokud to není věc, kterou by přímo vyžadovali.
Veronika Mikešová
Dobrý den,
Dobrý den, odborná střední škola jistě není pro studium archeologie překážkou. Své znalosti dějepisu můžete prohlubovat sama odbornou četbou (odkazy viz příspěvky výše). Praxe na archeologickém výzkumu je při přijímacích zkouškách výhodou, proto doporučuji oslovit archeologické pracoviště ve Vašem regionu (např. pokud má místní muzeum archeologa, určitě Vám rád poradí) a zeptat se na možnosti brigády na výzkumu.
Roxana (neověřeno)
archeologie
kam budu muset jít po 9 třídě aby jsem se dostala na archeologii???
Lucie Vélová
Dobrý den,
osobně si myslím, že nejvhodnější je jít na gymnázium, přeci jenom všeobecný přehled a cizí jazyky při studiu archeologie využijete. Nicméně ani odborně zaměřená střední škola (viz otázky a odpovědi výše v tomto vláknu), nemusí být nutně na škodu a znalosti z oboru archeologie můžete pak získat četbou či účastí na archeologických výzkumech či kontaktem s nějakým archeologickým pracovištěm ve vašem regionu.

Přidat komentář