doba římská

Lugdunum - po stopách Římanů v dnešním Lyonu

Úno
05

Archeologické nálezy z území Lyonu pocházejí již z období paleolitu a neolitu či doby bronzové. Dnes se však zaměříme na dobu římské říše, ze které je do dnešních dnů zachována a zpřístupněna řada památek oceněných UNESCO.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál
Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Germánský pohřeb na Pičhoře, reportáž

Kvě
26

Stejně jako minulý rok, tak i letos ožila naučná stezka Markomanů na Pičhoře u obce Dobřichov. Na místě se tentokrát sešla skupina pravěkých Germánů k uctění poslední památky svého slavného bojovníka a tým archeologů z Ústavu archeologické památkové peče středních Čech a Archeologie na dosah připravil poutavý program zaměřený na pohřbívání a pohřební obřady v pravěké společnosti.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Limes Congress 2015

Říj
21

Mezinárodní konference Limes se letos konala v německém Ingolstadtu (spolková země Bavorsko) od 14. do 20. září. Letošní LIMES byl již 23. v pořadí. Celkem se ho zúčastnilo víc než 400 archeologů ze všech pěti kontinentů.

Přečtěte si zprávu z konference a podívejte se na fotografie z exkurze!

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Pičhora znovu ožívá aneb na návštěvě u Germánů

Čer
05

Ve spolupráci Ústavu archeologické památkové peče středních Čech a týmu Archeologie na dosah 2. 6. 2015 znovu ožila naučná stezka Markomanů na Pičhoře. Vzdělávací akce nesoucí název „Návštěva u Germánů“ byla uspořádána pro žáky základní školy z nedalekých Peček.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Bitva v Teutoburském lese

Črv
09

Byla to jedna z největších porážek Římanů za celou historii této mocné říše. Roku 9. n. l. byly germánskými bojovníky pod vedením Arminia rozmetány tři legie vedené Quintiliem Varem, se všemi pomocnými sbory. Bitva v Teutoburském lese se nesmazatelně zapsala do dějin. A Vy si o tom můžete přečíst právě teď v našem novém článku!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Život strážců na zdi

Kvě
22

Římské impérium dosáhlo organizace, o jaké se Evropě nesnilo až hluboko do novověku. Jednou z oblastí, kterým byla věnována zvláštní pozornost, byly hranice říše. Právě v rámci jejich ochrany byl vybudován rozsáhlý systém opevnění podél hranice s barbarikem, jehož součástí byl Hadriánův val a na krátké období také Antoniův val. Právě o těchto valech a životě okolo nich se dočtete v našem novém článku!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Archeologická sbírka Národního muzea


V současnosti archeologickou sbírku tvoří více než půl milionu předmětů a v Centrální evidenci sbírek (CES) je evidováno 396 738 evidenčních čísel. Seznamte se s touto rozsáhlou sbírkou blíže!
 
 

Přihlásit se k odběru RSS - doba římská