raný středověk

Nálezy z nejbohatšího pohřbu českého raného středověku - Kolínský knížecí hrob (první část)

Dub
11

Sbírkový fond raného středověku, který ukrývá nespočet pokladů, patří k největším v archeologické sbírce Národního muzea. Mezi nejvýznamnější nálezy bezesporu patří tzv. Kolínský knížecí hrob.
Pojďme se podívat na tento velkolepý soubor, kterému vévodí proslulý stříbrný kalich.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Otevření naučné stezky Sekanka - klášter na Ostrově - sv. Kilián

Dub
03

1. dubna 2017 byla slavnostně zahájena nová naučná stezka o 10 zastaveních vedoucí ze zaniklého středověkého městečka Sekanky u Hradišťka na klášter na Ostrově u Davle a ke kostelu sv. Kiliána.

Tento tip na výlet si nenechte ujít!

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Vikinská peněženka z Birky

Čer
07

Kam lidé schovávali cennosti, pokud je zrovnas neuložili do depotu nebo neztratili? Podívejte se na zajímavý nález peněženky z doby vikinské ze švédské Birky.

Napsal(a) oston číst dál

Jak obléci vikinga

Říj
13

V českém prostředí se můžeme setkat s řadou nadšenců, kteří se věnují rekonstrukci života a boje v raném středověku – velká část těchto reenactorů se pak věnuje vikingům. Z archeologických nálezů, z dobové ikonografie a rovněž ze slovního popisu v ságách a severských básních můžeme poměrně dobře rekonstruovat představu o podobě oděvu starých Seveřanů.

Napsal(a) oston číst dál

Osudy ostatků sv. Ludmily

Říj
29

V polovině září jsme si připomínali svátek významné české světice, svaté Ludmily. O jejím ctnostném životě a tragické smrti jsme se všichni učili už na základní škole. Bez zajímavosti není ani osud ostatků této patronky Čech, o němž se můžete dočíst v našem novém článku.

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

„Co však můj kostel dnes má, nemůže mi kníže odníti“

Říj
21

Při projížďce po české krajině můžeme obdivovat obrovské množství nádherných kostelíků, takřka v každé vesnici na nějaký narazíme. I když to mnohdy na první pohled nepoznáme, některé z nich sahají do hluboké minulosti, až do doby raného středověku. Napadlo vás ale někdy, kdo a proč je stavěl? To všechno se dočtete v našem novém článku!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Ženská postava z Revninge

Čer
02

22. dubna letošního roku byla na poli u dánského města Revninge nalezena soška z doby vikinské. Dánští archeologové se domnívají, že by mohlo jít o vyobrazení ženské postavy – vlastně bohyně Freyji, nevylučují však, že figurka představuje mužskou postavu.

Napsal(a) oston číst dál

Tajemství hrobu moravského arcibiskupa, svatého Metoděje

Bře
14

V dalším článku o hledání hrobů významných českých osobností z dávných dějin jsme se zaměřili na svatého Metoděje, arcibiskupa moravského. Dozvíme se tentokrát, kde byla tato velká postava naší minulosti pohřbena?

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Genius loci - Kouřim - Od hradiště k městu

Čer
18

V sobotu se konala již šestá exkurze v rámci cyklu Genius loci aneb archeologie blízkých míst. Počasí nám přálo a tak si všichni účastníci mohli užít historickou atmosféru této významné středověké lokality v příjemném svitu slunečních paprsků.

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Genius loci - Levý Hradec - Hradiště prvních Přemyslovců

Čer
10

Podívejte se, jak probíhala další exkurze z cyklu Genisu loci aneb archeologie blízkých míst!
 
 
 

Napsal(a) oston číst dál

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - raný středověk