Mezinárodní den archeologie 2014

První český Mezinárodní den archeologie se zaměřil na představení archeologie jako atraktivního a smysluplného vědeckého oboru, který má v současnosti veřejnosti mnoho co nabídnout a rovněž dosahuje špičkových výsledků na poli evropské i světové vědy.V sobotu 18. 10. 2014 od 9 do 13 hodin byl pro návštěvníky v prostorách Univerzity Karlovy v Celetné 20 v Praze 1 připraven pestrý program, který přiblížil nejen činnost jednotlivých archeologických pracovišť a nejzajímavější výsledky jejich práce, ale také je vtáhne do různých období dávné minulosti. Prostřednictvím řady naučně zábavných aktivit se děti i dospělí seznámili s tím, co je to archeologie a jak archeologové pracují. V odpoledních hodinách pak návštěvníci mohli zavítat na další místa, kde je čekali komentované prohlídky, dny otevřených dveří či dobové slavnosti.

Tak zněla oficiální propagace letošního prvního Mezinárodního dne archeologie v České republice. Podařilo se však splnit všechna předsevzetí, které si organizační tým dal za cíl? Jednohlasně jsme se shodli, že ano! První ročník každé akce vždy provází určitá míra nejistoty, obav a komplikací, ale první ročník Mezinárodního dne archeologie v ČR se vydařil nad očekávání.

Nejen že akci přálo počasí a do nového dne nás přivítalo zářivé babí léto, ale přála jí i Česká televize, která se rozhodla Mezinárodnímu dni archeologie věnovat celý den natáčení včetně večerního dílu Hyde Parku Civilizace. Taková medializace je vždycky velkým přínosem, takže i díky ní se nám podařilo nejen přilákat stovky a stovky návštěvníků, ale také přiblížit svátek těm, kteří se za námi nemohli podívat osobně. 

Ale ti, co přišli, ať už dopoledne do Celetné, či na další odpolední akce, rozhodně nelitovali. Byla to první příležitost, kdy mohla veřejnost (a to i ta odborná) vidět pohromadě archeology z tolika pražských institucí a ještě k tomu v často neformálních situacích. Odborníci mleli s návštěvníky obilí, nasazovali si antické zbroje, vysvětlovali jim mumifikaci, ukazovali 3D model hrobu, ochutnávali pravěkou kuchyni, vykopávali a dokumentovali terénní situace, tkali a barvili látky a hlavně smáli se, vyprávěli a předváděli, že archeologie je nejen věda, ale také zábava a poučení. 

Pro nás tím vše ale nekončí, ba naopak, začíná! Po letošním úspěchu a pozitivních ohlasech je jasné, že Mezinárodní den archeologie u nás bude pokračovat a (snad) se z něj stane i archeologická tradice. Takže příští rok nejenže se při této příležitosti opět sejdou pražští archeologové, ale doufáme, že se připojí i kolegové z dalších českých, moravských i slezských archeologických institucí, archeoskanzenů a archeoparků a společně tak rozšíříme ideu archeologického svátku po celé naší republice. A archeologie Vám tak bude ještě víc na dosah!

Autorka textu: Veronika Mikešová
(Národní muzeum)

Archeologové Miroslav Bárta a Miroslav Popelka v pořadu Hyde Park Civilizace
Mezinárodní den archeologie ve Studiu 6
Oficiální web Mezinárodního dne archeologie

Fotogalerie na naší FB stránce (foto J. Lohnická)

 

PROGRAM MDA 18. 10. 2014:

Filozofická fakulta UK, Celetná 20, Praha 1
9:00–13:00 – archeologický výzkum pro nejmenší, dokumentace pravěkého hrobu, archeologická laboratoř, určování stáří nádob, ražba keltských mincí, drcení a mletí obilí a pravěká kuchyně, tkaní na stavu i s karetkami a výroba textilu, výroba přeslenů a šperků, ukázky archeologických nálezů, „Namaluj pravěk“, za bohy starého Egypta, hieroglyfická písařská dílna, rytecká dílna staroegyptských skarabů, multimediální projekce, informační tabule, 3D prezentace archeologických objektů s aplikací (pohřeb, nádoba, pravěká vesnice) - Android tablety a smartphony s sebou!

Další místa v Praze:
10:00, 11:00, 12:00Klementinum - Den otevřených dveří na archeologickém výzkumu – Klementinum (více viz www.npu.cz)
13:00-17:00 - Pražský hrad – komentovaná prohlídka s archeologem (více viz www.arup.cas.cz)
13:30Národní galerie v Praze – Palác Kinských – komentovaná prohlídka expozice „Umění Starověku“ (více viz http://ukar.ff.cuni.cz)
14:00 – 18:00Muzeum hl. m. Prahy – „Dotkni se archeologie“ (více viz www.muzeumprahy.cz)
15:00Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur – komentovaná prohlídka výstavy „Země černých faraonů“ (více viz http://www.nm.cz/Naprstkovo-muzeum/)
Od 14:00 do večeraArcheopark Liboc – „Podzimní středověká slavnost“ (více viz www.archaia.cz)

Mimopražské dění:
Kutná Hora-Sedlec – komentovaná prohlídka Sedleckého kláštera a karneru Všech Svatých s archeologem (více viz www.arup.cas.cz)
Roztoky u Prahy – komentovaná prohlídka lokalit Levý Hradec, Řivnáč a Únětice (více http://www.muzeum-roztoky.cz)


KE STAŽENÍ:
Plakát (pdf)
Tiskové oznámení (pdf)

Na Mezinárodním dni archeologie spolupracovali:

Ústav pro klasickou archeologii FF UK                              
Český egyptologický ústav FF UK                               
Ústav pro archeologii FF UK 
Národní muzeum 
Národní galerie Praha
Muzeum hlavního města Prahy 
Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i. 
Národní památkový ústav 
Archaia, o. p. s. 
Po stopách předků, o. s.

Datum akce: 
Sobota, 18. Říjen 2014 - 9:00 do 17:00