Archiv na dosah

Screenshot archivuJako další součást portálu Archeologie na dosah právě spouštíme Archiv na dosah, jehož cílem je zpřístupnění archivních materiálů Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea odborné i laické veřejnosti.

Nyní na stránkách naleznete k prohlížení sbírku skleněných negativů a sbírku nálezových zpráv. Na stránkách se nachází prozatímní výběr, další položky budou postupně přibývat dle toho, jak rychle budou pokračovat digitalizační práce, při kterých využíváme i sil dobrovolníků (jimž tímto děkujeme!). Do budoucna doufáme zpřístupnit i další archivní materiály (např. diapozitivy aj.). Z položek v archivu je možné pořádat virtuální výstavy, první takovou je výstava o poslední archeologické expozici Národního muzea.

Nejstarší skleněné negativy na Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea byly pořízeny již na sklonku 19. století, většina však pochází až z počátku století následujícího. Na snímcích jsou k vidění záběry z terénních akcí, minulé výstavy a expozice, nejrůznější osobnosti a samozřejmě sbírkové předměty.

Archiv nálezových zpráv Oddělení pravěku a antického starověku vznikal postupným shromažďováním dokladů různé povahy, vztahujících se především ke sbírkovým předmětům získaným jak vlastní výzkumnou činností, tak i dary, převody, koupěmi apod. Kromě klasických nálezových zpráv, pocházejících jednak od pracovníků NM, jednak od externích amatérských archeologů a sběratelů, jejichž sbírky se do NM dostávaly, obsahuje i dopisy veřejnosti se zprávami o nálezech, doklady o pohybu materiálu apod. Většina těchto písemností ovšem ve starších dobách končila v muzejní agendě, s níž je uložena v Archivu NM buď v obecné registratuře, nebo v písemnostech oddělení tam odevzdaných, nebo ve zvláštních fondech.

V Archivu na dosah můžete vyhledávat dle klasického fultextového vyhledávání nebo pomocí štítků, kterými jsou položky označeny. Jaké lokality jsou zveřejněny ve sbírce nálezových zpráv, můžete na stránkách přehledně zobrazit v mapě.

Všechny materiály podléhají autorským právům. Pro podmínky případného využití kontaktujte Oddělení pravěku a antického starověku NM.

 

Autor: Lucie Vélová
(Národní muzeum)

Štítky: 
Wiynzm ztoeuv

cialis from india <a href="https://ordergnonline.com/">cialis 10mg pill</a> erection pills viagra online

Whxqzw qsywkt

order vardenafil 20mg pill <a href="https://planixbuy.com/">generic plaquenil 200mg</a> cost plaquenil 400mg

Icksen lbypbk

purchase ramipril pill <a href="https://glimep.ink/">buy glimepiride without prescription</a> buy arcoxia generic

Maoywf oaafim

brand vardenafil 10mg <a href="https://buyvardpro.com/">purchase vardenafil generic</a> buy hydroxychloroquine 400mg sale

Yhozrz sntcjw

mesalamine medication <a href="https://irbesan.sbs/">buy irbesartan 150mg generic</a> order avapro generic

Xybeyl bytszq

purchase benicar generic <a href="https://buyxdival.shop/">order depakote generic</a> depakote uk

Jdwmix qojdiv

buy clobetasol without a prescription <a href="https://buspir.today/">order buspirone 5mg</a> cordarone without prescription

Ejjscd oeptuw

cost diamox 250 mg <a href="https://isosdur.life/">imdur 20mg uk</a> imuran 50mg tablet

Sddscb atidiv

order lanoxin online cheap <a href="https://dilano.pro/">order lanoxin 250mg online</a> order molnupiravir online cheap

Iuuypc ammdph

buy naprosyn sale <a href="https://xproxen.ink/">order naproxen 500mg for sale</a> prevacid 15mg usa

Cscfoa jrjvyd

albuterol online buy <a href="https://pantople.life/">cost pantoprazole 20mg</a> pyridium 200 mg cheap

Ytsqkn lmqpxh

carvedilol 6.25mg without prescription <a href="https://chlquine.com/">aralen 250mg ca</a> buy aralen 250mg for sale

Přidat komentář