lokality

Výbava hrobu č. 2 ze Světce u Bíliny

Dub
20

Soubor předmětů ze Světce (okr. Teplice) můžeme považovat za jeden z nejkrásnějších příkladů hrobové výbavy z doby stěhování národů z prostoru střední Evropy. Hrobový inventář náležel starší ženě patřící mezi tehdejší elitu.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Halštatské pohřebiště Praha-Střešovice

Dub
05

Část halštatského pohřebiště v Praze-Střešovicích byla prozkoumána už ve 20. letech 20. století. Hrob č. 3 můžeme považovat za příklad pohřbu příslušníka střední vrstvy.

 

 

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Výzkumy hradiště Minice u Kralup nad Vltavou

Pro
01

Máme pro vás nové video, tentokrát pojednávající o výzkumech a archeologických nálezech z pozdně halštatského hradiště Minice.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Hradiště Požaha u Jičiny

Bře
17

S postavou archeologa Lumíra Jisla je spjat i výzkum hradiště Požaha na Novojičínsku.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Markvartice – sídlo aristokracie, či svatyně doby laténské?

Lis
28

Čtyřúhelníkové valy z doby laténské v Mšeckých Žehrovicích u Rakovníka jsou zájemcům o archeologii jistě dobře známy. Lokalita, jíž proslavila „hlava Kelta“, však není na našem území zdaleka jediná. Pozornost si zaslouží i podobně významné místo, ležící 10 km západně od města Jičína, poblíž vsi Markvartic . Přečtěte si, jak tato "keltská svatyně" mohla vypadat před dávnými staletími a vydejte se s námi na výlet!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Pravěkem jižního Kolínska. Libenice a keltská svatyně: velký omyl české poválečné archeologie?

Črv
04

Jižně od Kolína, směrem ke Kutné Hoře, tam, kde už krajina spadá stále níže k Labi, tvořil nápadně vyčnívající vrch Kaňk orientační bod pro řadu pravěkých populací, a možná také místo preferované ve vztahu k nebesům, místo dotyku země a nebes. Jedno místo je však pro archeology již dlouhá léta oříškem! Vše se dočtete v našem novém článku.

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Pražské románské domy

Kvě
06

Mnoho z nás prochází každý den Prahou, aniž bychom přemýšleli o tom, jaká minulost se ukrývá pod našimi kroky. O tom, jak centrum Prahy vypadalo před před tisícem let a jaké skvosty se nám z té doby dochovaly si můžete přečíst v našem novém článku!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Mšecké Žehrovice a okolí. Krajem „keltské hlavy“, keltských kovářů a černých náramků.

Úno
28

Pojďte se s námi projít krásnou krajinou , která v sobě skrývá nesmírné archeologické bohatství, jehož symbolem je světově známá kamenná plastika z doby posledních století před Kristem ...

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Hosty: výjimečné sídliště starší doby bronzové

Pro
11

Sídliště ze starší doby bronzové na jihočeské lokalitě Hosty ve své době mělo důležité postavení a patrně hrálo významnou roli v nadregionálním obchodu. V 80. letech minulého století ho však potkal smutný osud spjatý s výstavbou jaderné elektrárny Temelín. Co všechno stihli archeologové před zatopením lokality objevit se dočtete v článku!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Výzkum(y) na katastrálním území Plotiště nad Labem

Říj
11

Plotiště nad Labem jsou jednou z nejvýznamnějších lokalit v České republice a badatelé se jejich průzkumu věnují již dlouhá desetiletí. Čím je lokalita pro archeology tolik důležitá a kolik výzkumů zde již proběhlo si můžete přečíst v novém článku od studentů pražské katedry archeologie!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - lokality