Mezinárodní den archeologie 2019 v Národním muzeu

V sobotu 19. října 2019 proběhne již šestý ročník Mezinárodního dne archeologie

Již podruhé Vás uvítáme i v Národním muzeu

 

Přijďte do Národního muzea 19. října oslavit Mezinárodní den archeologie. Pro návštěvníky připravujeme bohatý a poutavý program – spolu podnikneme cestu napříč pravěkem a navíc se dozvíte, co vše může obnášet práce muzejního archeologa. Na akci budou nachystány workshopy pro malé badatele a nebudou chybět ani poutavé přednášky našich odborníků.

 

Čekají vás variabilní stanoviště z různých období pravěku. Výlet do minulosti začneme u stanoviště z doby kamenné, kde se dozvíte o počátcích umění v době lovců mamutů. Zavítáte i do světa doby železné – doby halštatských knížat a následně i keltských válečníků. Víte, že i v pravěku vzkvétal „mezinárodní obchod“, kdy luxusní výrobky z jižní Evropy putovaly na sever k divokým Keltům. Náš odborník na raný středověk představí pozoruhodnou dobu prvních českých knížat. Zde se můžete seznámit i s kouzlem tehdejších šperkařských a jiných řemeslných technik. 

Baví Vás víc vznešený svět antiky? Pro Vás budeme mít připraveno stanoviště zaměřené na svět starověkého Řecka a Říma, kde najdete repliky archeologických nálezů a zábavné hry spojené s antickou kulturou.

Na Mezinárodním dni archeologie nesmí chybět oblíbené stanoviště zaměřené na práci archeologa. Jelikož jsme v muzeu, bude to stánek archeologa-kurátora, kde se dovíte nejen, co se děje v muzejních depozitářích, ale i něco o počátcích archeologie. Můžete zkusit určit a popsat vybraný pravěký artefakt a vytvořit vlastní dokumentaci – inventární kartu. Pro dospělé nachystáme digitální laboratoř, kde svůj „nález“ můžete 3D naskenovat a kde se dozvíte o moderních technologiích ve službách archeologie.

Na akci budou připravené dílničky, kde si malí návštěvníci budou moci ozdobit látku pomocí přírodních pigmentů nebo si vytvoří svou vlastní pravěkou koláž.

Antický a pravěký fotokoutek
Chcete si vyzkoušet, jak Vám bude slušet pravěká nebo antická móda? Vyberte si slušivý model v naší převlékárně a udělejte si originální selfíčko!

Příběhy z pravěku
Série zajímavých přednášek našich kurátorů (abstrakty ke stažení) zaměřených na různorodé otázky napříč pravěkem. 

11.00: "Archeologie dětství": Co se můžeme dozvědět o dětech v minulosti? (Lucie Vélová)

12.00: Haute Couture starší doby železné, aneb oděv halštatských knížat (Viktoria Čisťakova)

13.00: Kouzlo antiky (Pavel Titz)

14.00: Recyklace po římsku (Josef Souček)

 

Kde: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Kdy: 19.10.2019 od 10.00 do 16.00

Akce proběhne v prostorech výstavy Keltové, která již zanedlouho končí!

Datum akce: 
Sobota, 19. Říjen 2019 - 10:00 do 16:00

Komentáře

Přidat komentář