Archeologický atlas Čech

Název: Archeologický atlas Čech
Kolektiv autorů:  Kuna, Martin - Danielisová, Alžběta - Dreslerová, Dagmar - Hasil, Jan - Hložek, Josef - Langová, Michaela - Mařík, Jan - Novák, David - Čišecký, Čeněk - Kačerová, Zuzana - Čepeláková, Eva - Korteová, Judita - Křivánková, Dana - Maříková Vlčková, Petra - Mazač, Zdeněk - Říhová, Jitka 
1. vydání: Praha, Archeologický ústav AV ČR v Praze, v. v. i., Academia
517 stran, barevné mapy a plány
ISBN: 978-80-87365-78-6

Vydání Archeologického atlasu Čech bezesporu patří k nejvýznamnějším událostem v archeologické obci za poslední dobu. Těšit se ale může i širší veřejnost, protože právě jí je Atlas určen především. Po představení novinky v pražském Archeologickém ústavu AV ČR je však jisté, že zaujme nejen laické čtenáře a milovníky výletů za archeologií, ale díky kvalitní dokumentaci lokalit, názorným panoramatickým fotografiím, které se mezi jiným mohou hodit například i ve výuce na vysokých školách, a také díky kvalitním laserovým leteckým skenům, které pro některé lokality vznikaly vůbec poprvé, se jistě objeví v nejedné soukromé knihovně profesionálního archeologa.

Publikaci připravil autorský tým složený z pracovníků Archeologického ústavu pod vedením Martina Kuny. Výsledkem je precizní průvodce po 105 pečlivě vybraných archeologických lokalitách od pravěku až do 20. století. Zdaleka přitom není pravidlem, aby se takto orientované archeologické práce věnovaly i památkám z doby relativně nedávné. Avšak místa, jakými jsou například úpravnický provoz z období 2. světové války Rolava či linie čs. opevnění – Kytlické mlýny, které v Atlase také najdeme, k archeologickým lokalitám jednoznačně patří.

Zařazení těchto lokalit do Atlasu je projevem úsilí autorů o probuzení zájmu mezi veřejností o proměny české země prostřednictvím sledování změn v krajině. Atlas je výjimečný hned v několika ohledech. V jeho popředí je snaha, aby zájemci lokalitu v terénu spolehlivě našli a rozpoznali na ní povrchově viditelné archeologické stopy, a tak se dozvěděli, jak archeologie poznává své objekty, a aby se dokázali na lokalitu dívat očima archeologa. Vyniká proto kvalitními mapami a plány, leteckými snímky a panoramatickými fotografiemi, souřadnicemi pro navigaci a v neposlední řadě QR kódy, takže majitelé chytrých telefonů se v terénu obejdou zcela bez tištěných materiálů. Přes načtený příslušný kód v knize se dostanou na webovou stránku, kde najdou důležité plány, další fotografie, které se do tištěné podoby nedostaly, a také základní odbornou literaturu k lokalitě! Zoufat ale nemusejí ani ostatní, neboť k totožným informacím se mohou dostat na webových stránkách www.archeologickyatlas.cz, které knihu doprovázejí a rozšiřují, a zmíněné materiály si mohou vytisknout.

Publikace je vytvořená celkově přehledně a vstřícně ke svým uživatelům a nezapomíná ani na informace o blízkých turistických cílech v okolí dotčených lokalit. Návštěvníci vybavení Atlasem tak budou moci přímo v terénu poznávat archeologické relikty, kolem kterých by jinak nejspíš prošli bez povšimnutí. Tím Atlas splní svůj hlavní cíl, neboť jen informovaná veřejnost, pokud o archeologických památkách ve svém okolí ví, je může chránit. Kniha, výjimečná svou otevřeností a přístupností, se tak o své zájemce nemusí bát.
Knihu vydal Archeologický ústav ve spolupráci s nakladatelstvím Academia.

Pozn. autorky: Ještě letos vyjde obdobná samostatná publikace věnovaná lokalitám na Moravě a ve Slezsku, kterou připravuje Národní památkový ústav.

Autorka textu: Jana Lohnická
(Národní muzeum)

Prohlédněte si také fotografie z tiskové konference k vydání Atlasu! (foto J. Lohnická)

Obrázek: 
Štítky: 

Komentáře

Přidat komentář