expozice

Nechte se okouzlit antikou na zámku Duchcov

Čer
17

V pátek 3. 6. 2016 otevřel státní zámek Duchcov novou stálou expozici nazvanou „Okouzleni antikou“. V autentickém prostředí osmi zámeckých sálů je možno zhlédnout téměř 150 historických odlitků slavných i méně známých antických uměleckých děl. Jejich prostřednictvím se návštěvníci seznámí s příběhy z řecké mytologie, a dozvědí se i mnohé nejen z historie a kultury starověku.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Pohledy do minulosti Plzeňského kraje – expozice Archeologie

Bře
07

V posledních několika letech se na území České republiky otevřelo několik nových archeologických expozic, což je nepochybně přínosem nejen pro rozvoj muzejnictví obecně, ale i pro prezentaci archeologického dědictví naší země. A tak Vás na našich stránkách postupně seznámíme se základním přehledem stálých expozic zaměřených na archeologickou tematiku.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Vídeňské Naturhistorisches Museum opět vystavuje své archeologické poklady

Pro
02

Před několika měsíci se otevřela nově zrekonstruovaná archeologická expozice v Přírodo-vědném muzeu ve Vídni, které kraluje hned několik světoznámých archeologických pokladů, jako například Willendorfská Venuše nebo nálezy z městečka Hallstatt.

Pojďte se s námi podívat, jak se nové pojetí expozice zdařilo!

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Bývalé expozice

Prvopočátky

V letech 1846-1893 sídlilo Národní muzeum (tehdy České muzeum a pak od roku 1854 Muzeum Království českého) v Nostickém paláci v Praze v ulici Na Příkopě (v letech 1839 -1870 nesla ulice název Kolovratova nebo Kolovratská třída). Tento nevelký objekt, dnes zbořený, však brzy nestačil pojmout rychle narůstající sbírky. Archeologické předměty zde byly vystaveny ve dvou sálech spolu s jinými sbírkami. Již Jan Erazim Vocel (1802-1871) si uvědomoval nedostatečnost takového vystavení pravěkých sbírek. Ani zásahy a pokusy o mírné reinstalace v rámci vyčleněných dvou místností členy archeologického sboru Františkem Xav. Benešem (1820-1888) a Antonínem Baumem (1830-1886) nevedly ke zcela uspokojivému výsledku.

Expozice

Část bohatého sbírkového fondu, zejména nejvýznamnější a nejtypičtější nálezy, je samozřejmě využívána k výstavní prezentaci. Stálá archeologická expozice v Hlavní budově Národního muzea byla deinstalována v létě 2011 po uzavření budovy po veřejnost. S otevřením nové stálé expozice se počítá opět po rekonstrukci budovy. V současné době se řeší uspořádání výstavních prostorů a nová koncepce stálé expozice.

Přihlásit se k odběru RSS - expozice