středověk

Cesta do minulosti Libčan a Hvozdnic

Říj
19

Na jaře letošního roku vznikla nová naučná stezka o šesti zastaveních, které vedou z obce Libčany do obce Hvozdnice u Hradce Králové ve východních Čechách. Stezka nese název „Cesta do minulosti Libčan a Hvozdnic“. Jednotlivá zastavení jsou tvořena tabulemi, které se věnují Libčanské tvrzi, Havranímu vrchu, Kostelu Nanebevzetí Panny Marie, Historii Libčan, Zádušnímu lesu a Historii Hvozdnic. Texty tabulí jsou doplněné o fotografie, archivní kartografická díla, deníkové záznamy a nechybí na nich ani kresebné rekonstrukce.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Napříč staletími, archeologické novinky v Muzeu Podblanicka

Črv
18

Do soboty 30. 9. tohoto roku je možné navštívit v prostorách expozice „Historie města Benešova a jeho okolí“ v 1. patře budovy č. p. 74 na Malém náměstí v Benešově výstavu vybraných archeologických nálezů z okresu Benešov, které Muzeum Podblanicka získalo v posledních dvaceti letech do své sbírky od dárců či vlastním archeologickým výzkumem.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Středověk na cestách: Podoba středověkých cest

Kvě
16

A opět pro Vás máme další, a tentokrát i delší, novinky ze světa středověkého cestování. V tomto díle se zaměříme na to, kudy a po čem vlastně lidé cestovali a jakými způsoby to můžeme archeologicky doložit.

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Pražské románské domy

Kvě
06

Mnoho z nás prochází každý den Prahou, aniž bychom přemýšleli o tom, jaká minulost se ukrývá pod našimi kroky. O tom, jak centrum Prahy vypadalo před před tisícem let a jaké skvosty se nám z té doby dochovaly si můžete přečíst v našem novém článku!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Král Richard ztracený a nalezený

Dub
03

Opět se podíváme na příběh dalšího dlouho hledaného hrobu, tentokrát hrobu Richarda III. Na jeho příkladu si také představíme, podle čeho lze vůbec takto staré hroby identifikovat a jaké metody se k tomu využívají!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Středověk na cestách: Komunikace, nebezpečí a nepohodlí

Bře
06

Představujeme Vám novou sérii, ve které se budeme věnovat problematice cestování v období středověku. Postupně se seznámíme se vším důležitým, co se týkalo průměrného středověkého cestovatele, jaké byly jeho možnosti či jaké potíže ho mohly postihnout. O tom, jak náročné bylo takové středověké cestování, se dočtete již v prvním díle!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Příběh hledání hrobu svaté Anežky České

Led
29

Svatou Anežku Českou známe všichni, ale málokdo ví, jaké okolnosti provázely její život a smrt a co se dělo s jejími ostatky. A právě to se pokoušeli zjistit archeologové v roce 2010 při výzkumu v kostele sv. Haštala v Praze. Nalezli nakonec Anežčin hrob? A jak vlastně přišli na to, kde mají pátrat? To se dozvíte v našem novém článku!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál
Přihlásit se k odběru RSS - středověk