Mezinárodní den archeologie 2015

Ke druhému ročníku Mezinárodního dne archeologie se letos opět připojila řada institucí nejen v Praze - sledujte stránky: http://denarcheologie.cz/ či FB stránku.

Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea bude jako loňský rok participovat na programu, který bude probíhat 17. října od 10 do 16h na Filozofické fakultě v Celetné ul. 20 na Praze 1. Konkrétně budete moci nahlédnout do pravěké kuchyně a dozvědět se něco o jídle, které si lidé v pravěku připravovali, budete se moci poučit nad replikami pravěkých nálezů ze sbírky Národního muzea a čeká vás i prezentace starší doby železné, halštatu, která bude demonstrována jak na replikách, tak i na originálních archeologických nálezech ze sbírky Národního muzea.

V příloze najdete plakát MDA a tiskovou zprávu.

Co to je archeologie? Jak pracuje archeolog a co všechno zkoumá? A k čemu nám to je vlastně dnes dobré? Odpovědi na tyto otázky získáte na akcích konaných v rámci Mezinárodního dne archeologie. Ten proběhne v České republice letos již podruhé, a to v sobotu 17. října. Na řadě míst České republiky v jeho rámci proběhnou workshopy, přednášky i komentované prohlídky výstav či muzejních expozic. V Praze se zájemci mohou těšit na bohatý program, který spolupořádají pražská archeologická pracoviště, ať již společně v prostorách Univerzity Karlovy, či v prostorách jednotlivých zúčastněných institucí. Program, který v loňském roce navštívilo přes 3000 návštěvníků, je zaměřen na všechny věkové kategorie.

  • V areálu Univerzity Karlovy (Celetná 20, Praha 1, metro Můstek) si od 10:00 do 16:00 hod. budou návštěvníci moci vyzkoušet práci archeologů a antropologů v terénu, dozvědět se novinky ze světa české i světové archeologie a zjistit, kde a jak lidé na našem území v minulosti žili.

Malí i velcí návštěvníci si vyzkouší archeologický výzkum nanečisto, odkrytí a dokumentaci kostrového hrobu, dozvědí se, jak u kostry určit věk či pohlaví nebo jak vypadá pravěká zlomenina. V archeologické laboratoři si zkusí slepit keramickou nádobu a určit její stáří. Z dávných řemesel si děti i dospělí budou moci vyzkoušet drcení obilí, tkaní na stavu i destičkách, barvení textilu, ražbu keltských mincí či výrobu drátěných šperků. Bude možné nahlédnout i do pravěké kuchyně nebo zjistit, jak vypadal běžný den v římské legii.

Pro zájemce budou připraveny bloky krátkých přednášek o archeologických a antropologických zajímavostech, prezentace o letecké archeologii či době železné a ukázky replik i originálů archeologických nálezů. V našem Hyde Parku pak odpovíme na všechno, co návštěvníci chtěli vědět o archeologii, ale neměli se koho zeptat. V prostorách Karolina budou mít návštěvníci možnost zúčastnit se komentované prohlídky výstavy „Z Asuánu do Chartúmu. České archeologické výzkumy mezi nilskými katarakty“. Možnost občerstvení pro malé i velké bude zajištěna.

  • Program pro veřejnost i rodiny s dětmi proběhne i v prostorách Archeologického ústavu Akademie věd ČR (Letenská 4, Praha 1, metro Staroměstská). Návštěvníci kromě různých aktivit nahlédnou i do specializovaných pracovišť a prohlédnou si pravěké pohřby v rozšířené virtuální realitě.
  • V Náprstkově muzeu (Betlémské nám. 1, Praha 1, metro Národní třída) bude po celý den připraven program pro děti na téma egyptologie (hieroglyfická písařská škola, mumifikace, bohové starého Egypta). Souběžně budou probíhat komentované prohlídky expozic a prezentace českých archeologických výzkumů v zahraničí (Egypt, Súdán, Bulharsko, Uzbekistán). Na programu je i diskusní panel na téma Islámský stát.
  • V Muzeu hlavního města Prahy (Na Poříčí 52, Praha 8, metro Florenc) bude možné od 14:00 hod. se zúčastnit prohlídky výstavy „Hroby barbarů – svět živých a mrtvých doby stěhování národů“ a navštívit tuto i další výstavy a expozice za poloviční vstupné pro dospělé a zdarma pro děti a studenty do 26 let.
  • Archeopark Liboc (V domcích 29, Praha 6) zve od 14:00 hod. na Podzimní středověkou slavnost s ukázkami života, řemesel, hudby i jídla za mírné vstupné (dospělí Kč 40,-, děti 6-14 let Kč 20,-, děti do 6 let zdarma)
  • Muzeum T. G. M. Rakovník uspořádá archeologickou vycházku na bojiště z podzimu roku 1620, kdy se zde střetla císařská a stavovská vojska. K vidění budou terénní pozůstatky zemních opevnění obou armád. Sraz bude ve 14:00 hod. na nádvoří muzea.
  • Regionální muzeum v Chrudimi srdečně zve od 9:00 do 12:00 hod. na workshop „Od obilí ke chlebu. Drcení obilí, zpracování těsta, pečení“, kde si účastníci budou moci vyzkoušet historické způsoby zpracování obilí.
  • V prostorách Regionálního muzea v Českém Krumlově budou moci zájemci zdarma navštívit novou interaktivní archeologickou expozici.
  • Ve Východočeském muzeu v Pardubicích proběhne dne 20. října 2015 (!) přednáška s besedou „Nová archeologická expozice - Proti proudu času, aneb na co se můžete těšit“, při níž bude představena nová archeologická expozice, pozadí jejího vzniku a nejzajímavější předměty.
  • Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy přiblíží archeologický výzkum, který probíhal od roku 1980 podél železniční trati v Dolních Roztokách. 17. října proběhne v 10:00, 14:00 a 16:00 hod. několik komentovaných prohlídek. Návštěvníci si budou moci prohlédnout malou výstavu věnovanou výše zmíněnému archeologickému výzkumu.

 

Podrobnější informace budou poskytnuty na tiskové konferenci, která proběhne v pondělí 12. 10. 2015 v 11:00 ve vstupní hale Karolina (vchod z Ovocného trhu 3-5, Praha 1), kam vás srdečně zveme. Další informace budou k nalezení na internetových stránkách denarcheologie.cz a na stránkách jednotlivých institucí.

 

 

Datum akce: 
Sobota, 17. Říjen 2015 (celý den)

Komentáře

Přidat komentář