Reportáž z výstavy Velká Morava a počátky křesťanství

Pokud jste zahlédli černý plakát se zářícím zlatým závěskem vyloženým rudým sklíčkem, nad nímž hrdě svítil nápis Velká Morava, jistě Vás tato upoutávka nenechala klidnými. Jedná se totiž o jeden z výstupů prestižního projektu Archeologického ústavu AV ČR v Brně, v. v. i. a Moravského zemského muzea s názvem „Velká Morava a 1150 let křesťanství ve středu Evropy“, jenž je financován v rámci programu Ministerstva kultury NAKI pro léta 2012-2015. Tato putovní výstava, která byla k vidění nejdříve v Brně, je nyní v Praze v Císařské konírně Pražského hradu a od srpna bude oslňovat v Bratislavě. Výstava má za úkol prezentovat počátky křesťanství v tomto slavném období, a to hlavně prostřednictvím originálních artefaktů z velkomoravských center i z periferie. Hlavním cílem výstavy tak je nejen rozšířit znalosti o Velké Moravě a poučit širokou veřejnost, ale také vzbudit její zájem a cit pro naše archeologické kulturní dědictví. Podařilo se autorům výstavy tento záměr naplnit?

Odpověď na tuto otázku samozřejmě necháme na Vás, ale můžeme se vzájemně podělit o své dojmy. Ty naše byly vesměs pozitivní, místy však rozporuplné. Výstava návštěvníky uchvátí zejména vystavenými exponáty, které zapůjčilo 35 institucí z Česka i sousedních zemí, jež spojuje velkomoravská minulost. V podstatě po celou dobu návštěvy nepřestanete obdivně vzdychat nad neskutečnou zručností dávných řemeslníků a závidět velkomoravským bohatým ženám jejich honosné šperky a bojovníkům zase luxusní zbraně a doplňky. Ale měnili bychom s nimi? Chtěli bychom na chvíli žít jejich životy? To nám výstava bohužel příliš nenapoví, protože poměrně dlouhé a obsáhlé texty se věnují spíše klasicky pojatým politickým a společenským poměrům a překrásné artefakty jsou sice okouzlující, avšak němé. Výstava tedy sice vypráví klasický příběh Velké Moravy, ale příběhy těch, kteří ji tvořili, si již musíme skládat a představovat sami.

Jak již stojí výše, výstava ohromí především svými exponáty a jejich instalací. Rozdělením sálu do dvou postupně průchozích částí vznikla linie, která chronologicky postupuje od konce doby stěhování národů a příhodu Slovanů přes vznik a vrchol velkomoravské říše až k jejímu úpadku na počátku 10. století. Kromě artefaktů dokumentujících tento vývoj spatříme také dva bohaté hroby s výbavou, zdařilé modely velkomoravských kostelů, 3D vizualizace vybraných předmětů či videopohled na jediný dochovaný velkomoravský kostel sv. Margity ve slovenských Kopčanech. Co nás však asi nejvíce nadchlo, byla samostatná část se šperky a ozdobami. V černě tapetovaném prostoru se nachází devět tubusů, v nichž jsou prezentovány prsteny, náušnice, náhrdelníky, mince, plakety, zdobená kování a další drobné exkluzivní předměty, to vše v hojném počtu. Náušnice jsou vystaveny na modelech hlav, prsteny na trčících rukou a další drobnosti zavěšeny přímo v prostoru tubusů, celkový dojem propojení modernity s historií je tedy lehce abstraktní a naprosto oslňující.

Obdivovatele velkomoravského období jistě potěší možnost shlédnout na vlastní oči tak proslavené skvosty, jako je pohár z kolínského hrobu, koníčková kaptorga a náušnice ze Staré Kouřimi či nákončí s orantem z Mikulčic. A protože bez interaktivních prvků by dnes žádná moderní výstava nemohla být, odnesete si domů také suvenýr. Ke vstupence dostanete drobný plíšek, z nějž si můžete v suterénu vlastnoručně vyrazit svůj vlastní solidus. A k tomu se ještě ve stejné místnosti můžete ve vtipně pojatém komiksu o archeologických metodách dozvědět, kde se vlastně všechny ty předměty ve výstavě vzaly, jak takový velkomoravský hrob vypadal v době pohřbu nebo si odnést recept na „pravé“ velkomoravské placky. Takže chcete-li vzít na výstavu své potomky, rozhodně se nebojte, že by si tu nenašli to své. A nejen oni, tato interaktivní odlehčená část vzdělá a potěší i dospělé návštěvníky!

Výstavu v Císařské konírně Pražského hradu můžete shlédnout do 28. 6. 2015, od 7. 8. do 1. 11. 2015 za ní pak budete muset na Bratislavský hrad. Možnost vidět pohromadě tyto poklady naší minulosti se nám zase dlouho nenaskytne, tak si ji nenechte utéct! A neostýchejte a sdělte nám své dojmy, buď přímo pod článkem nebo ve facebookových komentářích. Váš názor nás zajímá!

Stránky projektu Velká Morava. 1150 let křesťanství ve střední Evropě 
Informace o výstavě v Praze

Autorka textu: Veronika Mikešová
(Národní muzeum) 

 

Štítky: 

Komentáře

Přidat komentář