reportáž

Slunovrat v Pravěké osadě Křivolík – tentokrát ve znamení slunečního kovu

Čer
28

plakat V sobotu 25. června 2016 proběhl v Pravěké osadě Křivolík nedaleko České Třebové již devátý ročník Festivalu živého pravěku věnovaný oslavám Slunovratu. Přečtěte si krátkou reportáž.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Germánský pohřeb na Pičhoře, reportáž

Kvě
26

Stejně jako minulý rok, tak i letos ožila naučná stezka Markomanů na Pičhoře u obce Dobřichov. Na místě se tentokrát sešla skupina pravěkých Germánů k uctění poslední památky svého slavného bojovníka a tým archeologů z Ústavu archeologické památkové peče středních Čech a Archeologie na dosah připravil poutavý program zaměřený na pohřbívání a pohřební obřady v pravěké společnosti.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Reportáž z výstavy Velká Morava a počátky křesťanství

Dub
29

Výstavu Velká Morava a počátky křesťanství jsme si nemohli nechat ujít, neboť představuje ty nejluxusnější, nejslavnější a nejkrásnější velkomoravské artefakty z různých muzeí pohromadě. A to bychom nebyli Archeologie na dosah, abychom se s Vámi nepodělili o naše dojmy!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Fotoreportáž z akce Aspoň na víkend staň se archeologem

Úno
17

Jaké nářadí používají archeologové v terénu? Co všechno pod zemí objevují? Co nám mohou prozradit lidské kosti? Jak lidé v pravěku vypadali a žili? A jak to dokážeme zjistit?Na všechny tyto i další otázky odpověděla malým i velkým zvídavým návštěvníkům akce Aspoň na víkend staň se archeologem! Jak se všechno vydařilo se dozvíte v naší fotoreportáži!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Za nurágy na azurovou Sardinii

Lis
27

Archeologičtí nadšenci si jistě všimli, že objevování pravěké krajiny ve střední Evropě většinou vyžaduje notnou dávku soustředěného pozorování a citu pro terén. O to působivější pro nás pak jsou návštěvy zemí, kde člověka archeologické relikty téměř praští do očí. A jedním z takových míst je i Sardinie, ostrov doslova posetý pravěkými megality.

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Reportáž z výzkumu v Týnci nad Labem aneb co dokáže spolupráce s detektoráři

Říj
30

Mnohdy se můžeme setkat s názorem, že největší archeologické objevy byly už přeci dávno učiněny, že teď už na nás pod zemí čekají jen zbytečky skvostných archeologických pokladů. Pravda to samozřejmě není, neboť stovky generací našich předků za sebou zanechaly daleko více, než jsme za těch několik desítek let archeologických výzkumů byli schopni objevit. A krásným dokladem toho, že naše krajina ještě skrývá nesmírné archeologické bohatství , je čerstvý záchranný výzkum v Týnci nad Labem !

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Za Římany do Carnunta

Říj
10

"Římané nikdy nebyli blíže!" Touto větou se prezentuje archeopark Carnuntum , oáza antického světa vzdálená hodinu cesty od Vídně. Zavítejte tam s námi a nechte se zlákat k návštěvě!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Trochu netradiční reportáž z Kupecké osady Krumbenowe

Zář
03

Sobotní nebe se se svítáním rozplakalo a nám se chtělo plakat s ním. Týdny a týdny příprav, úsilí a nadšení mohly být zmařeny bahnem a ledovými proudy prýštícími z černé oblohy. Jenže my se tak snadno nevzdáváme a tak jsme statečně začali chystat krumlovskou pivovarskou zahradu a proměňovat ji v kupeckou osadu Krumbenowe. A dobře jsme udělali, protože slunce nad námi nakonec vyšlo a prohřálo nás až do morku kostí! Jak to probíhalo dál a proč jsme to všechno vlastně dělali se dočtete v naší reportáži!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Putování s Kelty aneb reportáž z festivalu keltské kultury Lughnasad

Srp
05

Zatímco nešťastný Awelwildos v poslední naději obětoval svůj meč za záchranu života svého umírajícího koně do nedalekého jezera, jeho bratr Toranos trávil slavnostní noc veselením se s medovinou a ženami. Oba bratři doputovali předchozího dne po těžké a zdlouhavé cestě na Isardunum, oppidum uprostřed železných kopců pod vládou náčelníka Dianose, aby zde prodali své zboží a společně oslavili svátek úrody Lughnasad. Ani jeden však netušili, jaká milá i nemilá překvapení na ně budou čekat a jaké nástrahy může přinést magická sváteční noc…Více vnaší reportáži!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Jak jsme v Létě s archeologií ochutnávali minulost. Reportáž z Workshopu pravěké kuchyně

Črv
22

Jsme v Praze-Troji na Farkách, před námi jsou nachystané vybrané pravěké a antické lahůdky, blíží se čtvrtá hodina se začátkem workshopu a první dešťové kapky padají na naše hlavy. Klasika, to by nebyla správná archeoakce, kdyby ani trochu nezapršelo, říkáme si. Ale nakonec se nebe slitovává a přináší nám letní počasí. A tak je naše Léto s archeologií opět na dosah, tentokrát s workshopem zaměřeným na pravěkou a starověkou kuchyni. Jak to všechno proběhlo si můžete přečíst v naší čerstvé reportáži!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - reportáž