Putování s Kelty aneb reportáž z festivalu keltské kultury Lughnasad

Zatímco nešťastný Awelwildos v poslední naději obětoval svůj meč za záchranu života svého umírajícího koně do nedalekého jezera, jeho bratr Toranos trávil slavnostní noc veselením se s medovinou a ženami. Oba bratři doputovali předchozího dne po těžké a zdlouhavé cestě na Isardunum, oppidum uprostřed železných kopců pod vládou náčelníka Dianose, aby zde prodali své zboží a společně oslavili svátek úrody Lughnasad. Ani jeden však netušili, jaká milá i nemilá překvapení na ně budou čekat a jaké nástrahy může přinést magická sváteční noc…

I tak by se dala popsat atmosféra letošního Lughnasadu, plná napětí a dramat a zároveň pohody a radosti. Již osmý ročník mezinárodního festivalu keltské kultury, který každoročně pořádá občanské sdružení Boii v Nasavrkách, byl totiž letos obohacen o příchod dvou karavan, které na něj několik dní putovaly z míst bližších i vzdálených. První, dálková karavana kupce Awelwilda vyrazila již ve středu ráno z Pravěké osady Křivolík u České Třebové. S koňmi a vozem se vydali přivézt na slavnosti vzácné zboží z dalekých krajin, především sůl, exotické ovoce a otroky. Jeho starší bratr Toranos, vládce strážních hvozdů a správce kraje pod Kamennou horou, pak vyrazil se svou karavanou vezoucí kamenné mlýnky ve čtvrtek z Kunětické hory.

My jsme si takovou prehistorickou událost samozřejmě nemohli nechat ujít, a proto jsme se také rozhodli přidat ke karavaně. Původní plán byl napojit se ve čtvrtek na naši spřátelenou karavanu putující z Křivolíku. Ale ouha, jako to muselo být v pravěku při cestování, i zde se objevily komplikace. Karavaně kupce Awelwilda se nejprve porouchal vůz, poté onemocněl jeden z tažných koní a nepřízeň bohů se vystupňovala provazy vody, padajícími z nebe po celý den i noc. Nebozí křivoličtí obchodníci tak museli svou cestu uspíšit a vydat se nejrychlejší cestou rovnou do Nasavrk. My jsme se tedy připojili v pátek ráno v Chrudimi ke karavaně Toranose a společně se vydali na dlouhou cestu.

Tentokrát už se bohové slitovali a seslali nám na celý den příjemné počasí bez pálících slunečních paprsků i vyčerpávajícího deště. Spolu s početnou karavanou a dvěma koňmi jsme prošli města, vesničky, pole, louky a lesy a celou cestu si užívali čerstvého vzduchu, diskuzí o možnostech pravěkého cestování, zábavných hovorů, smíchu, svobody. Po páté hodině jsme příjemně unavení dorazili pod oppidum České Lhotice, kde jsme se setkali s druhou karavanou. Vítání bylo velké a radostné, plné švitoření a předávání zážitků. Společně jsme se pak vydali z kopce do Nasavrk, kde obě karavany již uvítali pořadatelé festivalu a také nadšení diváci. Festival tak byl slavnostně zahájen a veselí mohlo započít.

A co všechno bylo pro návštěvníky přichystáno? Nejen nabitý program, plný zajímavých přednášek, oslavných rituálů, jezdeckých, tanečních a hudebních vystoupení včetně velkých celovečerních koncertů, ale hlavně ukázky keltských řemesel s možností si je vyzkoušet na vlastní kůži! Stejně jako každý rok, i letos dorazily keltské skupiny z celé střední Evropy, aby předvedly své dovednosti a okouzlily návštěvníky i ostatní „Kelty“ krásou laténského (dobou laténskou je označována mladší doba železná, kdy ve střední Evropě žili Keltové a jim příbuzná etnika) umění a řemesla. A že bylo čím okouzlovat! Kováři kovali, válečníci bojovali, tkalci tkali, ženy plstily, předly a barvily vlnu, hrnčíři hnětli hlínu, v kuchyni voněly pokrmy…Keltská obchodní a slavnostní sešlost jak má být! My jsme si udělali improvizovanou barvířskou dílničku a barvili příze mořenou, borytem (s lidskou močí, což budilo u návštěvníků pozdvižení) a ořešákem a předváděli návštěvníkům, jak nádherné, syté a pestré barvy lze získat z čisté přírody.

A jak už to na těchto akcích bývá, také jsme se hojně družili a navazovali nové „pravěké“ kontakty. Rozhodně bylo s kým! Do Nasavrk dorazily keltské skupiny ze Slovenska, Polska, Rakouska a dokonce i z Francie! Večerní tancovačky pod pódiem byly správně divoké a pivo a medovina tekly, stejně jako u Keltů, proudem. Celý Lughnasad, včetně oživujících obchodních karavan se prostě nesmírně vydařil a obohatil o skvělé zážitky a poznatky nejen návštěvníky, ale i samotné účastníky! Archeologické dědictví bylo uctěno a představeno veřejnosti ve své nejkrásnější, živé podobě. A my už se těšíme na příští ročník!

Autorka textu: Veronika Mikešová
(Národní muzeum)

Chcete zažít další velkou oživenou pravěkou akci? Přijeďte na konci srpna do Kupecké osady Krumbenowe do Českého Krumlova!

Videa s příběhy jednotlivých postav z karavany a Lughnasadu si můžete prohlédnout na YouTube pod následujícími odkazy:
Awelwildos - Keltský kupec
Toranos - Pán hvozdů a správce kraje pod Kamennou horou
Trignos - Keltský princ
Inguz - Germánský bojovník
Karavana dálkového obchodu, kterou vede keltský kupec Awelwildos na Lughnasad

Mnoho dalších informací a fotografií naleznete na oficiální facebookové stránce Lughnasadu!

 

Fotogalerii z putování karavany a Lughnasadu najdete na našem Facebooku (foto J. Lohnická)

 

Komentáře

Přidat komentář