Slunovrat v Pravěké osadě Křivolík – tentokrát ve znamení slunečního kovu

plakat V sobotu 25. června 2016 proběhl v Pravěké osadě Křivolík nedaleko České Třebové již devátý ročník Festivalu živého pravěku věnovaný oslavám Slunovratu. Slunce neúprosně pálilo, ale ani horké počasí návštěvníky neodradilo a za odměnu na ně čekal bohatý odpolední program, který vyvrcholil závěrečným slunovratovým rituálem.

Letošní ročník byl zaměřen na výrobu a zpracování bronzových předmětů. Na stanovišti, kde se slitina mědi a cínu odlévala, bylo pekelné horko, ale stateční bronzíři se svého úkolu zhostili s vervou. Účastníci si prohlíželi interiéry pravěkých staveb a zbytek osady zaplnila táborová ležení hned několika kmenů, které prezentovaly své řemeslné výrobky a umění. V přístřešku barvířské dílny zase návštěvníci obdivovali předení, tkaní, proces přírodního barvení vlněné příze anebo si mohli osahat čerstvě nastříhané vlněné rouno. Také si prohlédli ukázky historických zbraní napříč celým pravěkem a k tomu si vyslechli i zajímavé povídání. Připraveny byly i zábavné aktivity pro děti a komentované prohlídky osady.

Velké pozdvižení pak vzbudilo soutěžní klání, ve kterém předvedli svoji zdatnost pravěcí dřevorubci. Turnaj byl zároveň experimentem, ve kterém se porovnávalo, jak efektivní byla v minulosti sekyrka kamenná, bronzová, železná a samozřejmě také její dnešní moderní varianta. Nakonec se ukázalo, že moderní sekyrka předčila pravěkou jen o pár krátkých momentů.

Celý program byl zakončen rituální úlitbou, tancem a poražením májky.

Fotogalerii z akce můžete zhlédnout na facebookovém profilu Pravěké osady Křivolík.

  

Autorka textu: Lucie Broncová
(Národní muzeum)

Štítky: 

Komentáře

Přidat komentář