klasická archeologie

Terakotová destička s Homérskými verši

Bře
11

"Zahraniční okénko":
Naše dvě stážistky z Řecka si připravily pár textů o zajímavých nálezech a řecké archeologii. První se týká nedávného objevu terakotové destičky s Homérskými verši.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Francouzská archeologická delegace v Afghánistánu a záchrana afghánského kulturního dědictví

Úno
20

Článek přibližuje činnost významného vědeckého institutu, Francouzské archeologické delegace v Afghánistánu, neboli DAFA, jenž se téměř sto let zabývá archeologií Střední Asie. Studentky Hana Havlíková a Ginevra Palmeri z Ústavu pro klasickou archeologii Univerzity Karlovy měly možnost se po dobu jednoho měsíce podílet na zpracování keramického materiálu z předešlých prospekcí, převážně z lokalit doby bronzové a železné. Co se dozvěděly během svého pobytu o práci francouzských a afghánských archeologů, se dozvíte v příspěvku.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Lugdunum - po stopách Římanů v dnešním Lyonu

Úno
05

Archeologické nálezy z území Lyonu pocházejí již z období paleolitu a neolitu či doby bronzové. Dnes se však zaměříme na dobu římské říše, ze které je do dnešních dnů zachována a zpřístupněna řada památek oceněných UNESCO.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál
Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Archeologický výzkumný projekt v Bulharsku - novinky po třech letech

Led
13

Jak probíhal Stroyno Excavation Project zkoumající archeologickou lokalitu v jihovýchodním Bulharku, se dozvíte v našem rozhovoru s vedoucími projektu, Petrou Tušlovou a Barborou Weissovou z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Vánoční čas v pohanském starověku II

Pro
15

PRO VELKÝ ZÁJEM VÁS SRDEČNĚ ZVOU NA OPAKOVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Nechte se okouzlit antikou na zámku Duchcov

Čer
17

V pátek 3. 6. 2016 otevřel státní zámek Duchcov novou stálou expozici nazvanou „Okouzleni antikou“. V autentickém prostředí osmi zámeckých sálů je možno zhlédnout téměř 150 historických odlitků slavných i méně známých antických uměleckých děl. Jejich prostřednictvím se návštěvníci seznámí s příběhy z řecké mytologie, a dozvědí se i mnohé nejen z historie a kultury starověku.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Archeologické nálezy a ženská móda 19. století

Srp
19

Italská mikromozaika, antikizující motiv.Antická umělecká tradice byla nedílnou složkou evropského uměleckého rozvoje již od dob raného středověku. V dnešním článku se podíváme, jak mohly archeologické nálezy přímo inspirovat ženskou módu 19. století, a to především šperkařskou produkci.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

S docentkou Ondřejovou o historii klasické archeologie u nás, antických špercích i o ledních medvědech

Bře
26

Doc. PhDr. Iva Ondřejová, CSc. je archeoložkou a dlouholetou pedagožkou na Ústavu pro klasickou archeologii FF UK v Praze. Jak sama říká, zájem o starověké společnosti ji provází už od raného mládí. Jak se podle ní změnilo studium klasické archeologie během jejího působení na fakultě a jaký smysl dnes vůbec má znalost antické minulosti Vám prozradíme v exkluzivním rozhovoru!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Profesorka klasické archeologie Růžena Vacková

Zář
05

Dobro není chabé proto, že je pomalé. Je pomalé proto, že nelze potírat zlo zlem... Tato slova napsala Růžena Vacková své sestře v dopise z vězení v roce 1956, v době, kdy měla před sebou ještě jedenáct let věznění. Vyjadřovala zde tak svůj životní postoj, který celým svým životem nesporně naplnila. O neklidném životě profesorky klasické archeologie Vám vypráví náš nový článek.

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - klasická archeologie