neolit

Spondylový šperk z Kadaně

Črv
03

Archeologická sbírka Národního muzea, inv. č. H1-224185−H1-224195

Spondyly z KadaněSoubor spondylových ozdob z Kadaně, uložený ve sbírce Národního muzea, byl prvním známým objevem spondylu v Čechách. Co to však spondylový šperk je a co o něm víme? Tímto termínem se v archeologii označují ozdoby zhotovené ze schránek mořských mlžů ostnovek (lat. Spondylus).

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Překvapí Vás, že...

Lis
21

Překvapí Vás, že již v mladší době kamenné stavěli lidé na našem území domy dlouhé až 40 metrů? Napište nám do komentářů, zda jste danou skutečnost znali a co si o ní myslíte!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Antropomorfní soška z Chabařovic

Kvě
31

Archeologická sbírka Národního muzea, inv. č. H1-126980Antropomorfní soška z Chabařovic

Neolitická plastika nepatří na území Čech mezi časté archeologické nálezy. Je jí mnohem méně než na Moravě, což odpovídá známému trendu, že od Předního východu směrem na západ těchto nálezů ubývá. Antropomorfních neolitických sošek (či spíše jejich torz a fragmentů) se našly v Čechách pouze asi čtyři desítky. Za jeden z nejzajímavějších exemplářů můžeme jistě považovat právě sošku z Chabařovic, která se nachází ve sbírce Národního muzea.
 

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Počítání času v pravěku

Kvě
15

Sledování a počítání času je příznačným rysem moderní společnosti, kdy jsme z různých důvodů často nuceni sledovat běh času na minuty a vteřiny. Nejinak však tomu bylo i v různých obdobích pravěku – naši předkové se potřebovali orientovat v čase tak, aby poznali kdy přijde jaro a vrátí se migrující zvířata nebo kdy přijde ten správný čas, aby oseli svá pole.

Napsal(a) oston číst dál

Gynekomorfní nádoba ze Svodína

Úno
15

Archeologická sbírka Národního muzea, inv. č. H1-43933Gynekomorfní nádoba ze Svodína

Nádoba ze Svodína (okr. Nové Zámky, Slovensko) patřící do lengyelské kultury přelomu neolitu a eneolitu je přes 6 000 let stará. Jde o nádobu antropomorfní, tedy představující lidskou postavu, v tomto případě nádobu označovanou za gynekomorfní, tj. se zvýrazněnými ženskými pohlavními znaky. Tento nález z roku 1931 předznamenal pozdější velké objevy na lokalitě.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Archeologická sbírka Národního muzea

V současnosti archeologickou sbírku tvoří více než půl milionu předmětů a v Centrální evidenci sbírek (CES) je evidováno 396 738 evidenčních čísel. Seznamte se s touto rozsáhlou sbírkou blíže!
 
 

Přihlásit se k odběru RSS - neolit