paleolit

Paleolit, mezolit a Národní muzeum 1/12

Bře
16

Údolí BerounkyPrvní článek ze zamýšleného cyklu o paleolitu a mezolitu Čech pojednává o nálezech z konce paleolitu v Řevnicích u Prahy.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Výstava „Vítejte u neandertálců“

Črv
31

Výstava „Vítejte u neandertálců“ v pavilonu Anthropos láká na nevšední exkurz do nejhlubšího pravěku – do doby kamenné. Pojďme spolu nahlédnout do světa tak vzdáleného, a zároveň tak blízkého, do světa naších předchůdců – neandertálců.

Napsal(a) Viktoria Čisťakova číst dál

Rozhovor s fotografem a dokumentátorem Martinem Frouzem

Led
29

Jméno fotografa a dokumentátora Martina Frouze je již řadu let neodmyslitelně spjato s Českým egyptologickým ústavem FF UK. Jak se k práci pro egyptology dostal, čemu dalšímu se věnuje a na mnoho dalšího jsme se zeptali v následujícím rozhovoru.

Nenechte si ujít také novou výstavu v Czech Photo centre!

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Rozhovor s Petrem Kubínem o připravovaném archeoparku

Pro
09

Slyšeli jste již o připravovaném archeoparku pod Pálavskými vrchy? Další podrobnosti se můžete dočíst v našem novém rozhovoru s Petrem Kubínem, ředitelem Regionálního muzea v Mikulově.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Překvapí Vás, že...

Pro
06

Rozsah zalednění severní polokoule v poslední době ledové. Zdroj: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/Iceage_north-intergl_glac_hg.pngPřekvapí Vás, že v poslední době ledové dosahovalledovec až ke Krkonoším? Napište nám do komentářů, zda jste danou skutečnost znali a co si o ní myslíte!

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Dotkni se pravěku II. - Čas lovců a sběračů

Po včerejším dnu pro školní skupiny probíhá dnes pro veřejnost druhý den akce Dotkni se pravěku, tentokrát na téma Čas lovců a sběračů!

Vydejte se za námi do pražských Bohnic do areálu Botanické zahrady Na Farkách!


Překvapí Vás, že ...

Črv
02

Naše nová rubrika pokračuje! Napište nám do komentářů, zda jste danou skutečnost znali a co si o ní myslíte!
Překvapí Vás, že květiny při pohřbech používali již neandrtálci?
 

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Věstonická Venuše

Srp
01

Věstonická Venuše je bezpochyby jedním z nejstarších a nejznámějších uměleckých děl celého světa. Vznikla v rukou mladopaleolitického člověka, jenž žil v okolí Dolních Věstonic před asi 29-25 tisíci lety. Jaké okolnosti ho však přiměly vyrobit tuto sošku? Na co přitom asi myslel? Jakými procesy asi prošla, než byla znovunalezena?

Soška byla objevena roku 1925 týmem archeologa Karla Absolona při zkoumání pravěkého ohniště na lokalitě blízko Dolních Věstonic a od té doby nepřestala být středem zájmu. Její 11,5 cm vysoké tělo, zhotovené ze směsi hlíny a patrně kostního popela, zvýrazňuje typicky ženské tvary a je proto považováno za symbol plodnosti.

Napsal(a) Veronika Mikešová číst dál

Výstava Umění z času lovců

Kvě
24

25. 5. 2012 - 25. 9. 2012
Přerovský zámek

Výstava představí prostřednictvím velkoformátových fotografií nejvýznamnější umělecké skvosty evropského paleolitu.

Napsal(a) Lucie Vélová číst dál

Archeologická sbírka Národního muzea

V současnosti archeologickou sbírku tvoří více než půl milionu předmětů a v Centrální evidenci sbírek (CES) je evidováno 419 570 evidenčních čísel. Seznamte se s touto rozsáhlou sbírkou blíže!
 
 

Přihlásit se k odběru RSS - paleolit